Yat Arama

Ara
Facebook
Toplam Ziyaretçi
550.635

Medya Pazarlama

Şirketimiz bir yeniliğe daha imza atarak dunyadaki tek jet motorlu amhibi orta olcekli BERIEV BA 200 modeli olan Aibus şirketinin de satiş ve satış sonrası destek verdiği Global sea plane şirketinin Türkıyedekı tek satıs temsılcısıdır.

Fuarın En Büyük ve Pahalı Yatları

Dünyanın karada yapılan ikinci büyük tekne fuarı olan Avrasya Boat Show 2011 İstanbul’da CNR
Fuar Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.


Fuarın En Büyük ve Pahalı Yatları

Dünyanın karada yapılan ikinci büyük tekne fuarı olan Avrasya Boat Show 2011 İstanbul’da CNR Fuar Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Dünyaca ünlü teknelerin sergilendiği fuarda Assos Yat firması da yer alıyor. Teknelerin büyüklüklerinden dolayı fuara getiremeyen Asson yat firması ayrıca fuarın en büyük ve pahalı yatlarına sahip olma özelliğini taşıyor. DenizHaber.com olarak fuarın en büyük ve pahalı yatlarının temsilci firması olan Assos yat kurucusu Mustafa Erbaş ile görüştük.

Bize biraz kendinizden ve Assos Yat’ın kuruluşundan bahsedebilir misiniz Mustafa Bey?

Kendim kaptanım. Uzun yıllar gemilerde çalıştıktan sonra yurtiçinde ve yurtdışında büyük mega yatlarda kaptanlığa başladım. 1998 yılında Tuzla’da kendi şirketimi kurdum. Yurtdışında çok sayıda yat imalatı yaptık. Daha sonrasında kendimiz yurt dışında temsilcilikler aldık. Şuanda da İtalya’nın en büyük firmalarından biri olan FIPA Groupüretiminde olan Maioraö AB ve CBI yatlarının Türkiye temsilciliğini yapıyoruz. Bunun yanısıra FIPA ve kendi bünyemizdeki 2. el yatların da alım ve satımını yapıyoruz. Bu konuda yurt dışında bağlantılarımız var. İkiyüzün üstünde broker ile bağlantılarımız var. Assos Yat olarak, ortağım aynı zamanda eşim Kadriye Erbaş ve bünyemizde çalışan profesyönel dostlarımız ve ekibimizle birlikte faaliyet gösteriyoruz.

Ne tür yatlar satıyorsunuz ve sizin satışını yaptığınız yatların diğerlerinde farkı nedir?

Bu teknelerin bütün branşlarda tekneleri var. Kayıcı dediğimiz tekneler, semi deplasman tekneler ve aynı zamanda full deplasman yatlarda var. Kayıcı teknelerimiz 55 mil civarında vapıyor. Üç makina ile donatılmış pervane yerıne water-jet sistemi ile kevlar carbondan yapılmıştır. Bunlarda AB modelleri tümünde water-jet sistemi ve bir de Maioara dediğimiz Kayıcı teknelerde yine water jet sistemi sadece 35 DP modelinde var. Diğerleri şaft sistemli ve onlarda carbon kevlardan yapılıyor. Full deplasman teknelerimiz Cbi Navi model teknelerimiz. Bu teknelerimiz de çelik ve 3 binası aliminyum olarak inşa edilmiş, okyanus aşabilecek kapasitede imal edilmektedir. Boyu 36 metreden başlayıp 70-80 metreye kadar imal ediliyor Full deplasman sac ve alüminyum gövdeli uzun ranclı okyanus aşabilecek yatlardır ve bunların hepsi üst seviye de yatlardır.

Peki bu tekneler nerde imal ediliyor?

Bunlar İtalya ‘da FIPA Group tarafından imal ediliyor. Türkiye’ye ilk defa bunları biz getirdik.

Sizin teknelerinizi diğer teknelerden ayıran özellik nedir ?

Diğer tekneler fiberglass olarak imal edilmektedir. Ancak bizimkiler Carbon kevlardan imal ediliyor.

Carbon Kevların özelliği nedir peki?

Corbon kevlar, fiberglass a göre çok daha kalitelidir. Fiberglass tekneler 5-6 yıl içerisinde ozmoz oluyor ve tekrar gel-coat’lamak gerekiyor. Ayrıca çok yüksek hızda dirence dayanamıyorlar. Carbon kevlar bu gün uçak yapımında da kullanılıyor. Hatta şuanda yapılan büyük yelkenli teknelerin sistemlerinde artık aliminyum kaplama yerine Carbon kevlar kullanılmaktadır. Carbon kevların bir özelliği de krozyona maruz kalmaması ve hafif olmasıdır. Biraz pahalı bir malzeme olması ile beraber üstün performanslı tekneler için kesinlikle gereklidir.

Fuarın en pahalı ve en büyük yatlarının size ait olduğu doğru mu? Fiyatları ve büyüklükleri nedir?

En ucuz modelimiz AB 58 modeli dediğimiz 58 feet’ten başlıyor ve fiyatı 1 milyon 780 bin Euro. En büyüğü de AB modeli ve 28 milyon Euro fiyatında. Bunlar tamamiyle water jet sistemi ile donatılmış ve hepsi 50-55 mil arasında sürat yapabilen güçlü performanslı teknelerdir. Bu teknelerin özel bir müşteri sipesyeli var. MAİOARA modellerinde de sadece 35 DP modelinde water jet sistemi bulunuyor ve fiyatları 9-12 milyon Euro arasında değişiyor. Cbi Navi modellerimiz okyanus aşabilecek full deplasmanlı teknelerimiz 52 metre ve fiyatı 30 milyon Eurodan başlayıp içindeki donanıma göre fiyatı yükselebiliyor.

Yatlar yurtdışında ve Türkiye’de ne kadar ilgi görüyor?

FIPA Group’un Maiora yatları yurtdışında oldukça iyi tanınıyor. Bunlar üst seviyedeki kademeye hitap eden tekneler. Türkiye’de daha önce yapılan temsilcilikte sıkıntılar yaşanmış. Bizim temsilciliğimizde satış sonrası hizmet verdiğimiz için, bu işi profesyonel olarak bildiğimiz için ve aynı zamanda imalatçı olduğumuz için tamamiyle imalatçı firmanın arkasındayız. Hepsini takip ediyoruz. Fuar süresince de 1-2 tane yat siparişi konusunda görüşmelerimiz oldu. Zannediyorum fuardan sonra satış gerçekleşecek. Umduğumuzdan iyi bir taleple karşılaştık.Geçen yıl maioara yatlarından 2 tane 34 ve 36 metre olmak üzere Uzakdoğu pazarına sattık. Şuanda Uzakdoğu’da da bir talep oluştu. Daha da gelişeceğine inanıyorum. Teknelerin Carbon kevlardan yapılıyor olması çok büyük bir özellik.

Yat üretimi ve satışı dışında farklı bir faaliyetiniz var mı ?

2002′li yıllarda gemi ve yat ekipmanları marketine girdik. Fakat sonradan imalata daha çok ağırlık verdik ve o işi geri plana attık. Çok büyük gemi sektörüne girmedik.

Mustafa Bey yatları neden fuarda sergilemediniz?

Çünkü fuara girebilen en büyük yat 22 metre bizim yatlarımızın boyutları çok daha büyük olduğu için getiremedik. Ancak katologlar ve görsel cdler ile tanıtımı faaliyetlerini sürdürüyoruz. Ama sanırım seneye yapılan Avrasya Boat Show 2012 Fuarına en küçük boyutlu yatımız olan 58 metrelik AB modelini getirmeyi düşünüyoruz.

2. el yat alıp sattığınız söylediniz. Bu yatlarda herhangi bir değişiklik yapıyor musunuz?

Biz Assos Yat olarak satın aldığımız 2. el yatın her türlü bilgisini ilgiliye iletiyoruz ve eksiklikleri ile birlikte maaliyetini bildiriyoruz. İstendiği taktirde bu eksiklikleri isteğe göre gideriyoruz. Satış işlemi gerçekleştikten sonra da dünyanın her yerinde yeni ya da 2. el olsun satış yaptığımız kişiye hizmetlerimiz sürdürüyoruz.

Nasıl bir hizmet sunuyorsunuz?

Dünyanın her yerinde partnerlerimiz var. Bu partnerlerimiz sayesinde satılan yatlarımızın nerede olursa olsun -teknelojinin verdiği destekle – bulup anında hizmet sunuyoruz. Diyelim ki yat arızalandı hemen gerekli birimleri durumdan haberdar ediyoruz ve duruma müdahale etmelerini sağlıyoruz.

Assos Yat olarak gelecek yıllarla ilgili planlarınız nelerdir?

Bizim bünyemizde brokerlik ve satış departmanı olarak, farklı markaları da bünyemize katmak ve bu sayede her türlü kesime hitap etmek istiyoruz. Ayrıca 12-13 metrelik tekne satışında Türkiye ‘de bir açık var. Bu konuda çok az sayıda imalat yapan firma var. Bu firmalarında fiyatları oldukça yüksek. Biz istiyoruz ki bir jip alabilecek birine o fiyatlarda yat sunabilelim. Bu konuda imalata geçmek istiyoruz. Aynı kalıbı çok daha yüksek performansla donatıp, daha iyi hizmet verebilecek tekneler yapmak istiyoruz. Bunun yanısıra Türki’ye de gördüğümüz en büyük açık, yelkenli tekneler de 1-2 imalatçı firma var. Biz bunu da geliştirerek daha iyi sporcu performanslı yüksek güçte yatları ilgililere sunmak istiyoruz.